Trądzik zaskórnikowy – jak go wyleczyć? Objawy oraz zabiegi

0
Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy – objawy

Trądzik zaskórnikowy charakteryzuje się powstaniem na skórze mało estetycznych wyprysków. Głównie objawiają się w postaci małych, czarnych kropek na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Niekiedy, wokół nich może się utworzyć stan zapalny, co prowadzi do powstania niewielkich grudek.

Przyczyną schorzenia jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe umiejscowione w naszej skórze. Sebum ochrania skórę i włosy przed niekorzystnych działaniem środowiska zewnętrznego. W wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej sebum wydzielane jest w nadmiarze, co powoduje zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Wokół przewodu zaczynają gromadzić się bakterie, które wchodząc w interakcje z sebum, w dalszym czasie prowadzą do powstania zaskórników. Przyczyną trądziku zaskórnikowego oprócz zaburzeń w pracy gruczołów łojowych mogą być także takie czynniki jak nadmierny stres, zła dieta, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także pewne uwarunkowania genetyczne.

Trądzik zaskórnikowy jest dolegliwością trapiącą najczęściej osoby w wieku młodzieńczym, jednak niekiedy może występować również u osób dorosłych np. po 30 roku życia. W przypadku trądziku pojawiającego się u dorosłych, najczęściej przyczyną są czynniki genetyczne.

nonacne

Nieleczony trądzik zaskórnikowy może łatwo przekształcić się w cięższą odmianę choroby, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować stany powstałe na skórze oraz podjąć właściwe leczenie, koniecznie pod kontrolą dermatologa.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie domowe i gabinetowe

Jak zapobiec trądzikowi? Podstawą jakichkolwiek kuracji dermatologicznych jest właściwa pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry. W przypadku trądziku zaskórnikowego warto poświęcić dużo uwagi prawidłowemu oczyszczaniu twarzy. Zaleca się mycie twarzy dwa razy dziennie specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, które, oprócz usunięcia wszelkich zanieczyszczeń,  przywrócą skórze prawidłowe pH. Należą do nich delikatne żele, mleczka lub toniki. Nie zawierają w składzie mydła ani alkoholu, które powodują nadmierne wysuszenie skóry i zmuszają gruczoły łojowe do jeszcze większej produkcji sebum. Preparaty te dzięki odpowiednim składnikom uregulują pracę gruczołów łojowych i wyeliminują znajdujące się na twarzy bakterie. Zaleca się również regularne tj. 1 raz w tygodniu wykonywanie peelingu, który pomoże nam usunąć martwe komórki naskórka i odblokować wyloty gruczołów łojowych. Warto również zwrócić uwagę na stosowane na co dzień kosmetyki. Odstawić tłuste kremy, w zamian za lekkie, beztłuszczowe emulsje niezawierające parabenów.

Wszystkie podane wyżej zabiegi, można bez problemu wykonać w domowym zaciszu. Jednak, jeśli sama pielęgnacja okaże się niewystarczająca, warto udać się do lekarza. Specjalista dermatolog, po obejrzeniu naszej skóry twarzy zleci przeprowadzenie odpowiednich badań oraz dobierze właściwy sposób leczenia. Na początek przepisze mocniejsze środki pielęgnacyjne oraz maści, które zapobiegną namnażaniu się bakterii. Wśród preparatów znajdą się także preparaty przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran oraz rozjaśniące powstałe przebarwienia. W przypadku uporczywego trądziku, przepisze odpowiednie leki doustne.

Trądzik zaskórnikowy – zabiegi

Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, należy pielęgnację domową lub leczniczą połączyć z profesjonalnymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych. Dla osób zmagających się z uciążliwym trądzikiem poleca się przede wszystkim:

kurację z wykorzystaniem kwasów np. salicylowego, migdałowego – celem zabiegu jest chemiczne złuszczenie naskórka i odblokowanie zatkanych porów;

mikrodermabrazję – polegającą na mechanicznych usunięciu martwego naskórka;

peeling kawitacyjny – nowoczesna metoda wykorzystywana do głębokiego usuwania zanieczyszczeń oraz martwych komórek skóry za pomocą fal ultradźwiękowych. Ponadto udowodniono, że ultradźwięki mają zdolność niszczenia bakterii wywołujących zmiany trądzikowe;

zabiegi nawilżające i przyspieszające regenerację skóry – stosowane w celu uniknięcia przesuszenia skóry po zastosowaniu wspomnianych wcześniej metod złuszczania.

Leczenie trądziku to proces długotrwały i niekiedy wymaga dużej dozy cierpliwości. Dlatego, w celu uzyskania jak najlepszych efektów kuracji, ważne jest połączenie domowej kuracji pielęgnacyjnej z zabiegami w gabinetach kosmetycznych. Warto na bieżąco kontrolować stan własnej cery i reagować na wszelkie zmiany na skórze, aby móc zadziałać na nie z wyprzedzeniem.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ