Trądzik w ciąży. Jak leczyć pryszcze w ciąży?

0
trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży to nie lada zmartwienie. Jak leczyć tą uciążliwą dolegliwość, gdy większość środków farmakologicznych szkodzi dziecku? Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby walki z nieestetycznymi krostami, które nie narażają zdrowia i życia maleństwa? Wbrew powszechnej opinii, cera podczas ciąży może ulec pogorszeniu. W sieci już od dawien dawna krążą plotki, jakoby to trądzik samoistnie znikał za sprawą stanu błogosławionego. Co ciekawe, wiele kobiet zachodząc w ciąże po raz pierwszy ma do czynienia z krostami, zaskórnikami i zmianami ropnymi…

Skąd bierze się trądzik w ciąży?

Dokładna przyczyna zmian skórnych nie jest znana. Przyjmuje się, że powstają one na skutek zmian w gospodarce hormonalnej, dokładnie z powodu nadmiaru progesteronu (zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych) bądź nadmiaru prolaktyny. Zasadniczo, trądzik winien zniknąć zaraz po porodzie. W niektórych jednak przypadkach, zmiany utrzymują się znacznie dłużej – do końca okresu karmienia piersią.

Niestety, w czasie ciąży przyjmowanie leków na trądzik wiąże się z pewnym ryzykiem. Korzystając z pomocy dermatologa i zażywając wskazane farmaceutyki, maści czy roztwory, to właśnie lekarz winien wyrazić zgodę na poczęcie dziecka. Gdy trądzik jest znacznie nasilony, zaś na skórze wytworzył się silny stan zapalny, ciąża jest nie wskazana. Będąc w stanie błogosławionym stanowczo zabrania się przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin oraz retinoidów. Substancje te są niezwykle groźne dla płodu – w skrajnych przypadkach prowadzą do wad wrodzonych. Co więcej, zaleca się, aby wstrzymać się z prokreacją również kilka miesięcy po ich odstawieniu. W momencie stwierdzenia ciąży należy odstawić maści z antybiotykiem i retinoidami i natychmiast udać się do lekarza – dermatologa oraz ginekologa.

Czy istnieje zatem sprawdzony sposób na trądzik w ciąży?

nonacne

Nie da się ukryć, że leczenie zmian skórnych w takiej sytuacji nie jest proste. Stanowczo zabrania się spożywania leków doustnych. Nie wolno również korzystać z leków stosowanych miejscowo, chyba że zgodę na ich przyjmowanie wyrazi lekarz prowadzący ciążę. Kuracja na wypryski dobierana jest zawsze indywidualnie – w porozumieniu ginekologa oraz dermatologa. W dzień należy nakładać na twarz, ramiona i inne odsłonięte miejsca pokryte pryszczami krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zaniechanie tego kroku może doprowadzić do przebarwień skóry. Na noc natomiast zaleca się stosowanie delikatnych kremów nawilżających, najlepiej sprawdzonych specyfików, które stosowaliśmy również przed ciążą. Oczywiście, wypryski można maskować za pomocą makijażu – korektora i podkładu kryjącego. W takiej sytuacji nie należy zapominać jednak o codziennym demakijażu. Warto nadmienić również, że w czasie ciąży zabrania się wykonywania zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych, w tym zabiegów złuszczających. Przed każdą wizytą w salonie urody należy poinformować jego pracowników o swoim stanie.

Warto pamiętać również, że na trądzik, a dokładniej na jego nasilenie bądź zmniejszenie objawów, wpływ ma również dieta. Zdrowa, a więc bogata w warzywa i owoce sprawi, że zmiany skórne będą mniej widoczne i szybciej znikną. W przypadku najcięższej postaci trądziku należy zapomnieć o słodkościach, a także nadmiarze przypraw. Jako że mówimy tu o ciąży, nie trzeba chyba przypominać, że nie wskazane (a nawet zabronione) są używki – kawa, czarna herbata, alkohol w każdej postaci oraz papierosy.

Rating: 1.0/5. From 2 votes.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ