Trądzik niemowlęcy. Czym jest ? Przyczyny Oraz Jak Leczyć.

0
Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy ? Czytaj dalej. Wypryski powstałe na skórze, zazwyczaj nie powinny być powodem do zmartwień, albowiem najczęściej znikają w ciągu paru tygodni. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tej przypadłości?

Zauważyłaś u swojego dziecka niewielkie zmiany skórne na twarzy? Zastanawiasz się, co mogło je spowodować? To może być trądzik niemowlęcy. Poniżej podpowiadamy, czym jest to schorzenie, jak go rozpoznać oraz wyleczyć.

Istnieją dwa rodzaje trądziku niemowlęcego:

  • trądzik noworodkowy – występuje w trakcie pierwszych miesięcy życia dziecka, zazwyczaj zaraz po urodzeniu;
  • trądzik niemowlęcy – występuje powyżej 3 miesiąca życia.
nonacne

Szacuje się, że schorzenie występuje u około 20% dzieci. Trądzik niemowlęcy, niezależnie od momentu pojawienia się, może trwać nawet do 2-3 roku życia dziecka.

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Uważa się, że powodem powstawania zmian skórnych na twarzy dziecka są wahania hormonów matki lub dziecka. Odpowiedzialność za to ponoszoną androgeny, czyli męskie hormony płciowe, powodujące zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Pierwsze objawy choroby mogą występować tuż po urodzeniu, z uwagi na podwyższony poziom androgenu w czasie trwania ciąży. Wówczas do organizmu dziecka, za pośrednictwem łożyska, przedostają się hormony, które stymulują gruczoły łojowe do bardziej intensywnej pracy. Gdy łoju jest za dużo, zatyka on mieszki włosowe, co powoduje powstanie wykwitów grudkowo-krostkowych.

W przypadku trądziku niemowlęcego, androgeny przekazywane są dziecku podczas karmienia piersią. Powoli nagromadzony nadmiar hormonów, przyswajany wraz z mlekiem matki, sprawia, że wykwity skórne pojawiają się nieco później np. w trzecim miesiącu życia malucha. Warto pamiętać, że nigdy nie zaleca się odstawiania dziecka od piersi w przypadku wystąpienia trądziku.

Zmiany trądzikowe mogą również występować u dzieci, które przebywają w zbyt ciepłych warunkach. Prowadzi to do przegrzania ciała niemowlaka i nadmiernej pracy gruczołów łojowych. W mocno ogrzewanych pomieszczeniach wykwity skórne są bardziej widoczne. Znikają natomiast w chłodnym otoczeniu.

Zmiany skórne o wiele częściej występują u chłopców niż u dziewczynek. Prawdopodobnie związane jest to z wcześniejszą produkcją testosteronu w jądrach płodu, przy jednoczesnym „przyjmowaniu” androgenu od matki, podczas ciąży lub w trakcie karmienia.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Trądzikowe wykwity skórne zazwyczaj występują w formie małych czerwonych krostek lub białych i czarnych zaskórników. Nie są swędzące ani bolesne. Najczęściej pojawiają się tylko na twarzy, zazwyczaj na policzkach. Niekiedy również na podbródku i na czole. Trądzik niemowlęcy w zasadzie nie wymaga żadnego leczenia. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację bobasa. Zaleca się stosowanie preparatów przeznaczonych do wrażliwej skóry dziecka np. emolienty zmniejszające podrażnienie skóry. Najlepiej wyeliminować wszelkiego rodzaju oliwki i mleczka powodujące zatykanie się porów. Delikatną skórę dziecka mogą także uczulać środki stosowane do prania. Ubranka dziecka powinny być prane w delikatnych proszku lub płynie. Zmian trądzikowych nie wolno wyciskać, albowiem może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się choroby oraz powstania blizn na twarzy.

Chociaż trądzik niemowlęcy zazwyczaj przebiega łagodnie i nie wymaga leczenia, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista będzie w stanie potwierdzić rozpoznanie schorzenia.

Porady lekarza na trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy jest przypadłością, z którą bardzo często spotykam się jako dermatolog. W znacznej większości przypadków, wykwity skórne nie wymagają specjalistycznego leczenia. Zmiany trądzikowe zazwyczaj znikają same w przeciągu kilku miesięcy od pojawienia się pierwszych oznak choroby. Niestety, czasem schorzenie przybiera bardziej ciężki obrót i może spowodować pojawienie się na twarzy dziecka tzw. blizn wklęsłych. Wówczas w leczeniu trądziku stosuje się delikatne środki złuszczające, które są bezpieczne dla dzieci. Niekiedy u dzieci trądzik pojawia się wcześnie i ma tendencje do nawracania. Istnieje również spore prawdopodobieństwo do jego ostrzejszego przebiegu w okresie dojrzewania. Zazwyczaj jest to związane z pewną tendencją genetyczną, co potwierdzam w wywiadzie rodzinnym.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ