Trądzik na twarzy – poznaj jego przyczyny i sposoby zapobiegania

0
trądzik na twarzy

Czy nagle uświadomiłeś sobie, że Twoja twarz od jakiegoś czasu zaczęła przypominać plac boju pokryty licznymi zaskórnikami, ropnymi krostkami i rozszerzonymi porami uzupełnionymi o niesamowity efekt błyszczenia? Jeśli tak, oznacza to, że dopadł Cię trądzik i dzielnie utrzymuje się na Twojej twarzy.

Jeszcze do niedawna trądzik uznawano za przejaw dojrzewania, który pojawiał się jedynie u młodzieży. Czasy się jednak zmieniły, a wszelkiego rodzaju wypryski dręczą również dorosłych. Czy wiesz, jakie są przyczyny tego stanu?

Do podstawowych przyczyn występowania trądziku u osób dorosłych zaliczyć można następujące:

Stres

nonacne

Jest to czynnik, który znacznie nasila produkcję łoju w gruczołach łojowych. Co więcej, jest on w sytuacjach stresujących znacznie gęstszy, a to z kolei przekłada się na zwiększone problemy jego wydalania na zewnątrz przez pory zlokalizowanye w skórze. Efektem jest zamknięcie części tej wydzieliny w przewodach łojowych, a tym samym powstania zaskórników.

Nieprawidłowa dieta

Zazwyczaj dieta „przeciętnego Kowalskiego” w dzisiejszych czasach kieruje się w stronę produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Korzystanie z oferty posiłków fast food oraz wysoko przetworzonych pokarmów sprawia, że we krwi dochodzi do gwałtownego wzrostu wartości insuliny, co skutkuje zwiększoną produkcją androgenów. One natomiast nasilają powstały już wcześniej łojotok.

Nadwrażliwość, uczulenia na niektóre składniki pożywienia

W zależności od osobistych preferencji niektóre składniki pokarmowe mogą uczulać, czego efektem są zmiany trądzikowe w obrębie skóry.

Kosmetyki

One również mogą powodować trądzik. Zanim zastosujesz kolejną nowość, zapoznaj się z jej składem oraz ewentualnymi opiniami na temat skutków ubocznych jej stosowania.

Czy zdajesz sobie sprawę, że to wszystko przyczynia się do rozwoju bakterii i drobnoustrojów na Twojej twarzy? W efekcie liczne stany zapalne dręczą Twoją skórę, szpecąc tym samym Twoje oblicze.

Uwaga! Nieleczony trądzik może powodować zmniejszenie Twojej samooceny, kompleksy, a nawet powstawanie trwałych blizn na całe życie.

trądzik na twarzy

Czy wiesz, jak zapobiegać trądzikowi?

Przede wszystkim musisz wyrobić w sobie nawyk codziennej pielęgnacji swojej delikatnej cery. Każdy wykorzystany w tym celu kosmetyk powinien być stworzony na bazie naturalnych substancji, a przy tym solidnie nawilżać. Ważne, aby jego receptura uwzględniała takie składniki, jak retinol, wyciąg z alg albo aloesu, a także witaminy C oraz E.

Oczyszczanie cery powinno również opierać się na preparatach z kwasem salicylowym lub glikolowym. Dzięki tym substancjom pielęgnacja cery będzie skuteczniejsza i efektywniejsza.

Pamiętaj także o peelingu!

Korzystanie z takiego preparatu ułatwi redukcję martwego naskórka, co skutkuje lepszym odblokowaniem porów. Jest to jeden z kosmetyków ekomedogennych, czyli opartych o skład dający skórze możliwość oddychania.

Stosuj ponadto preparaty, które ułatwiają regenerację naskórka oraz wspierają leczenie powstałych już zmian trądzikowych. Takie kosmetyki będą zazwyczaj miały na opakowaniu wzmiankę o ich działaniu antybakteryjnym, jednocześnie zwężającym pory, jak i ograniczającym znacznie dalsze wydzielanie łoju.

Twoja cera jest w Twoich rękach! Zadbaj o nią i ciesz się zdrowym wyglądem Twojej twarzy nie tylko w okresie dojrzewania, ale również w całym dorosłym życiu przez wiele lat.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ