Trądzik na plecach i nie tylko. Najczęstsze miejsca występowania

0

Wbrew obiegowej opinii trądzik nie jest problemem skórnym dotyczącym jedynie cery. Pryszcze pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także w innych miejscach takich jak dekolt, ramiona, szyja, plecy, nogi, a nawet skóra głowy. Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z tego, że problem dotyczy właśnie ich, bowiem formy te nie muszą współwystępować i niejednokrotnie trądzik pojawia się tylko w jednym z miejsc.

Trądzik na twarzy

Najpopularniejszy, występujący w kilku odmianach. Może mieć podłoże hormonalne, kosmetyczne, a nawet związane z żywieniem. W zdecydowanej większości przypadków konieczna będzie wizyta u dermatologa i zastosowanie maści bądź antybiotyku doustnego. Pamiętaj, że pozbywanie się niedoskonałości za wszelką cenę skutkuje bliznami i powiększeniem problemu przez zaognienie pryszcza spowodowane nieusunięciem całej jego zawartości, a także uszkodzeniem sąsiednich tkanek.

Trądzik na dekolcie

Trądzik na dekolcie pojawia się często jako towarzysz tego występującego na twarzy, powinien być jednak zdecydowanie mniej uciążliwy, bowiem ta część ciała nie obfituje ani w gruczoły potowe, ani łojowe. Jeśli wypryski pojawiają się często i są zaognione, pomyśl o tym co nosisz. Nieoddychające, obcisłe materiały, a także drażniące kosmetyki o „chemicznym” składzie i silnym zapachu często podrażniają tę część ciała. Odpowiedzi należałoby także szukać w nadmiernym spożywaniu cukru.

Trądzik na ramionach

nonacne

Wypryski na ramionach pojawiają się zazwyczaj jako „dodatek” do problemów na plecach bądź twarzy. Powodowane są przez zapychające się pory, nadmierną potliwość, hormony. Wzmacnia je zaś częste rozdrapywanie – w końcu mamy do nich bezpośredni dostęp, stąd też niezbyt czyste ręce nawet bezwiednie wędrują by podrażnić krostę. W przypadku trądziku na ramionach ważne jest ograniczenie mechanicznego obciążania skóry w tym miejscu (torebki i plecaki). Jeśli krostki zaczynają pojawiać się bliżej łokci, może to świadczyć o braku witamin w organizmie i jego nieodpowiednim odżywieniu.

Trądzik na szyi

Pojawia się zazwyczaj na granicy twarzy i szyi. Sprzyjają mu zaburzenia hormonalne, częste dotykanie brudnymi rękami, rozdrapywanie oraz nieumiejętnie zmywany makijaż z nieodpowiednim oczyszczeniem skóry. Osoby borykające się z problemem powinny zwrócić uwagę na ewentualne przetłuszczanie się włosów, które może być jedną z przyczyn powstawania nowych niedoskonałości i stanów zapalnych.

Trądzik na plecach

Pryszcze na plecach zazwyczaj spowodowane są nadmierną potliwością i łojotokiem oraz brakiem wystarczającej higieny po aktywności fizycznej. Chcąc zadbać o tę partię, musimy zapomnieć o rozdrapywaniu krost, a wdrożyć oczyszczanie skóry. Nie bez znaczenia jest noszenie przylegających do pleców i uniemożliwiających im oddychanie plecaków. Mając problemy skórne powinniśmy także stawiać na naturalne tkaniny i w miarę przewiewne kroje.

Trądzik na nogach

Na nogach krosty zdarzają się relatywnie rzadko i zazwyczaj dotyczą wyłącznie osób z bardzo delikatną i wrażliwą skórą. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nasze uda, czy łydki nie posiadają zbyt dużej ilości gruczołów potowych i łojowych, toteż są znacznie mniej narażone na powstawanie wyprysków.
Ich przyczyny należy szukać przede wszystkim w nieodpowiednich, nieprzepuszczających powietrza, obcisłych ubraniach. Tu królują rajstopy, podkolanówki, bardzo obcisłe spodnie – stąd problem pojawiający się u pań. Sytuację pogarsza usuwanie owłosienia z nóg. Jeśli nie możemy z niego zrezygnować, należy zadbać o bardzo wysoką higienę zabiegu (używanie nowej maszynki jednorazowej, odkażanie depilatora – choć sama depilacja może powodować wrastanie włosków i stany zapalne). Wyrwanie włosa daje otwartą drogę dla bakterii, toteż warto używać środka antybakteryjnego także do skóry. Przyczyną pojawienia się krost na nogach mogą być także zbyt silne kosmetyki, posiadające w składzie silne substancje zapachowe.

Trądzik we włosach

Coraz częściej spotykanym (i niestety bagatelizowanym) zjawiskiem jest trądzik skóry głowy. Ropne pryszcze pojawiają się, są rozdrapywane i jest ich coraz więcej. Często odznaczają się bolesnością i dużą ilością wydzieliny, jaka potrafi się z nich wydostawać nawet przy codziennym czesaniu. Przyczyną trądziku we włosach są przede wszystkim zmiany hormonalne, ale także bakterie, przez które dochodzi do powstania stanu zapalnego. Ważnym elementem jest tu suszenie włosów (przegrzewanie skóry głowy) oraz dobór kosmetyków i używanie ich dużych ilości. Pierwsza z czynności stymuluje gruczoły do pracy i zwiększa ilość sebum, zaś druga zapewnia zapchanie porów, co jest prostą drogą do ropnych wyprysków.
Skórę głowy leczymy tak jak inne partie ciała – maściami i środkami doustnymi, jednak by zaobserwować efekt konieczna jest dbałość o delikatną, przemyślaną higienę włosów, a także wykonywanie delikatnych peelingów złuszczających zalegający naskórek.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ