Trądzik hormonalny (androgenny i estrogenny) – objawy oraz leczenie

0
Trądzik hormonalny

Bolesne krosty i zaskórniki na brodzie występujące u osób powyżej 25 roku życia zarówno na brodzie, jak i w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, a także na szyi i plecach – tak właśnie objawia się trądzik hormonalny. Niestety trądzik hormonalny bywa mocno dokuczliwy, a leczenie go wcale nie jest łatwe. Trzeba również podkreślić, że leczenie go poprzez samodzielne eksperymentowanie może nie przynosić oczekiwanych zmian, a jedynie stan ten pogarszać. Stąd zaleca się wizytę u dermatologa.

Kto najbardziej jest narażony na trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny właściwie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w dorosłym wieku. Może pojawić się nawet u tych osób, które w wieku młodzieńczym nie miały z tym żadnego problemu. Ze względu na większe wahania poziomów hormonów u kobiet, to właśnie u nich trądzik hormonalny pojawia się najczęściej.

Objawy trądziku androgennego i estrogennego

Na występowanie trądziku hormonalnego wpływ mają hormony płciowe – androgeny i estrogeny. Stąd wywodzą się dwa rodzaje trądziku – trądzik androgenny oraz trądzik estrogenny.

nonacne

Objawy trądziku androgennego to: duże grudki, krostki i zaskórniki na brodzie, w okolicach ust, a także wzdłuż linii żuchwy, na szyi i na plecach. Ponadto zmiany skórne nie są zaczerwienione, ponieważ stan zapalny pojawia się tu niezwykle rzadko. Innym objawem mogą być wypadające wpływ lub przetłuszczające się.

W przypadku trądziku estrogennego obserwuje się zaczerwienienie zmieniające się w swędzące i pękające grudki lub też czerwone krosty. Kolejnym objawem mogą być zapalne nacieki pojawiające się na skórze. Zmiany widoczne na czole, nosie, brodzie i policzkach też mogą świadczyć o trądziku estrogennym.

Trądzik hormonalny – leczenie

Leczyć trądzik hormonalny można na wiele sposobów. Stosuje się wówczas preparaty doustne lub przeznaczone do użycia miejscowego. W tym pierwszym przypadku zaleca się przyjmowanie antybiotyków lub retinoidów. Taka kuracja najczęściej trwa nawet kilka miesięcy. Osoby, które stosują retinoidy muszą natomiast liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Chodzi tu chociażby o to, że w czasie terapii nie mogą się opalać. Ponadto zażywając pochodne witaminy A, także przez kilka miesięcy po stosowaniu nie wolno zajść w ciążę. Jeżeli zaś chodzi o mężczyznę, nie może on wówczas starać się o potomstwo. Trzeba również liczyć się z tym, że leki te przyczyniają się do mocnego wysuszenia skóry i śluzówek. W leczeniu bezpośrednim stosuje się maści kremy, które mają w swoim składzie antybiotyki.

Istnieją również naturalne metody leczenia trądziku hormonalnego. Warto w ten właśnie sposób wspomóc inne sposoby leczenia tej choroby. Należy w tym zakresie zadbać o dokładne mycie twarzy, aby zapobiec namnażaniu bakterii. W tym czasie można zapomnieć o mydłach i produktach na bazie alkoholu. Zaleca się bardziej stosowanie płynów micelarnych, żeli i toników do cery wrażliwej. Specjaliści zalecają stosowanie peelingu raz w tygodniu. Należy też zwrócić szczególną uwagę na to, jakie kremy się stosuje. Osobom obarczonym trądzikiem hormonalnym zdecydowanie odradza się używanie kremów zawierających oleje mineralne czy składniki perfumowane. Ku wielkiemu zaskoczeniu trzeba zwrócić też uwagę na kosmetyki do włosów (szampony, odżywki), które podczas spłukiwania spływają po twarzy.

Dieta na trądzik hormonalny

Specjaliści informują, że to nie tylko hormony mają wpływ na powstawanie tej choroby, ale również niewłaściwa dieta. Dlatego nie zaleca się spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Poza tym trzeba unikać fast foodów, białego pieczywa, piwa, chipsów i słodyczy. Mówi się również, że w tej sytuacji nie należy również spożywać mleka i produktów mlecznych. Dieta jest tu bardzo ważna. Jej brak może utrudniać leczenie lekami i pozostałymi środkami.

Trądzik hormonalny, androgenny czy estrogenny to wbrew pozorom bardzo dokuczliwa choroba i zarazem poważna. Zaniedbana może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i wyglądu twarzy. Poza tym może jednocześnie przyczynić się do wystąpienia blizn, które nie tylko będą szpecić wygląd, ale również negatywnie wpływać na psychikę. Nie jest trudno rozpoznać trądzik, szczególnie gdy pojawia się on na twarzy, ale trzeba też mieć świadomość tego, że istnieje kilka rodzajów tej choroby i właściwie każdą leczy się innymi metodami, innymi preparatami. Pomóc więc może lekarz. Leczenie trądziku hormonalnego odbywa się przy użyciu wielu sposobów, farmakologicznych i naturalnych. Jedynie to może pomóc choremu pozbyć się dolegliwości i nieprzyjemnego, szpecącego wręcz wyglądu. Aktualnie na rynku można z łatwością dostać szereg wyspecjalizowanych preparatów służących do leczenia tej przypadłości. Jednak samodzielne eksperymentowanie i testowanie wszystkich po kolei nie jest tu wskazane.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ