Jakie zabiegi warto wykonywać na trądzik?

0

Z trądzikiem w wielu jego odmianach boryka się szerokie grono osób. Pojawiający się w wieku młodzieńczym, niekiedy z wiekiem staje się jedynie mniej uciążliwy, pozostając w większości miejsc na naszej skórze. Niekiedy same domowe sposoby nie są wystarczające w walce z trądzikiem, a apteczne środki wskazane przez dermatologa dobrze byłoby uzupełnić zabiegiem u kosmetyczki. Na czym powinniśmy skupić swoją uwagę?

Zanim wybierzesz się do kosmetyczki, porozmawiaj o tym pomyśle ze swoim dermatologiem. W bardzo zaawansowanym, ropnym trądziku niektóre zabiegi (zwłaszcza mechaniczne) nie będą wskazane. Podobnie może być w przypadku bardzo wrażliwej, naczyniowej skóry, którą łatwo uszkodzić. Wizyta u kosmetyczki powinna stanowić dopełnienie leczenia i wspomóc oczyszczanie skóry, a nie być substytutem profesjonalnej konsultacji lekarskiej! Przed wizytą warto też przejrzeć opinie o gabinecie i skierować się do doświadczonych osób.


Peeling kawitacyjny

Jego zastosowanie jest wskazane przy każdym rodzaju trądziku. Zabieg polega na pozbyciu się martwego naskórka przy pomocy fal dźwiękowych. Do wilgotnej skóry przyłożone zostaje urządzenie, którego zadaniem jest rozbicie martwej warstwy i jej usunięcie. Dzięki bezinwazyjnej metodzie peeling ten jest bardzo często stosowany jako zamiennik mechanicznego usuwania pryszczy. Stosując tę metodę mamy pewność, że zdrowe tkanki położone wokół niedoskonałości nie zostaną uszkodzone, czego nie można powiedzieć w przypadku mechanicznego wyciskania.
Decydując się na zabieg możemy liczyć na usunięcie starego naskórka, pozbycie się zaskórników i drobnych niedoskonałości, a także na zredukowanie niewielkich przebarwień powstałych wskutek trądziku. Nie należy spodziewać się całkowitej likwidacji obszernych zmian kolorytu, bowiem samo złuszczenie wierzchniej warstwy może być niewystarczające.


Naświetlanie lampami LED

nonacne

Wykorzystanie niebieskiego światła pochodzącego z lampy LED dobrze sprawdza się w przypadku występowania trądziku pospolitego i różowatego. Formuła oddziałuje na bakterie beztlenowe będące przyczyną powstających zmian ropnych. Dzięki antybakteryjnemu działaniu, redukuje ich namnażanie i bezpośrednio oddziałuje na zminimalizowanie ilości pryszczy. Zabieg jest możliwy do przeprowadzenia nawet na skórze wrażliwej.


Kwas azelainowy

Stosowany jest przede wszystkim w celu usunięcia przebarwień i ograniczeniu łojotoku oraz ilości powstających zaskórników. Stosowany jest w odmianach trądziku spowodowanych sterydami, kosmetykami, lekami, a także przy trądziku młodzieńczym, zaskórnikowym i grudkowym. Jego działanie oparte jest na zmniejszeniu łojotoku spowodowanego substancjami dostarczanymi z zewnątrz oraz blokowaniu nadmiernej aktywności melanocytów, które są odpowiedzialne za powstawanie ciemniejszych przebarwień. Dodatkowo zabieg działa antybakteryjnie i „wycisza skórę”, dając nam efekt oczyszczenia na dłuższy czas. Polecany także osobom ze skórą mieszaną, tłustą, bez zdiagnozowanego trądziku. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie cyklu zabiegów, gdzie oczyszczanie kwasem wykonywane jest średnio raz na dwa tygodnie.


Mikrodermabrazja diamentowa

Zabieg polega na stopniowym, zależnym od indywidualnych potrzeb, złuszczaniu naskórka przy pomocy diamentu. Zakres, w jakim wykonywany jest zabieg zależy od problemu, z jakim się borykamy. Decyzja o wykonaniu mikrodermabrazji powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Polecana jest przede wszystkim osobom borykającym się z trądzikiem zaskórnikowym oraz grudkowym, w przypadku których wyciskanie niedoskonałości jest bardzo utrudnione przez ból występujący w ich okolicach oraz nieskuteczne, bowiem w wielu przypadkach skutkuje pogorszeniem się stanu cery. Wykorzystanie mikrodermabrazji diamentowej jest gwarancją na złuszczenie martwych warstw i ewentualne dotarcie do zatkanych porów, ukrytych grudek, które nie będą już tak uciążliwie zalegały na naszej twarzy. Przeciwwskazaniem do stosowania tego zabiegu są wszelkiego rodzaju ropienie i trądzik krostkowy.


Laserowe usuwanie trądziku

Jest metodą odpowiednią dla każdego typu trądziku poza tym powstałym w wyniku zmian hormonalnych – tu ewentualnie może złagodzić jego skutki, ale nie będzie w stanie zlikwidować przyczyny powstawania pryszczy. Użycie lasera określane jest mianem jednego z najbardziej skutecznych zabiegów, bowiem u około 75% metoda ta przynosi pożądany skutek. Naświetlanie wpływa na usunięcie bakterii ze skóry, oczyszczenie porów, zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i wytwarzania sebum. Skóra po zabiegu staje się wygładzona i rozjaśniona. Tu możemy liczyć na wyrównanie kolorytu skóry i zredukowanie przebarwień powstałych w skutek nieumiejętnego pozbywania się niedoskonałości. Stany zapalne cery zostają wysuszone i wygładzone, co zapewnia niemalże natychmiastowy efekt. Niestety nie dla każdego laser będzie odpowiedni. Jeśli jednak będziemy obserwować znaczną poprawę – pojawi się ona w ciągu kilkunastu godzin od wykonania zabiegu. Każda skóra jest inna i może zareagować w zróżnicowany sposób. Doświadczona kosmetyczka pomoże przewidzieć skuteczność planowanej terapii.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ