Jak testosteron wpływa na trądzik u mężczyzn?

6
trądzik u mężczyzn

Trądzik coraz częściej pojawia się nie tylko u osób w wieku dorastania. Oczywiście podczas fazy dojrzewania, kiedy hormony dają o sobie znać, jest to jak najbardziej naturalne. Kiedy jednak objawy nie ustępują i utrzymują się przez znacznie dłuższy czas, trzeba poszukać głębszych przyczyn takiego stanu.

Trądzik u mężczyzn

Oczywiście trądzik pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często jednak u tych drugich objawy dosyć mocno nasilają się, czerwone grudki pod skórą przestają wyglądać estetycznie, zmiany na skórze zamieniają się w coraz to bardziej poważny stan zapalny i infekcje. Skutkiem tego mogą być nawet blizny, których nieestetyczny wygląd już nic nie zmieni. Wtedy pojawia się pytanie: skąd te pryszcze? U mężczyzn głównym powodem takiego stanu są zazwyczaj hormony. Trądzik u mężczyzn nie przechodzi łagodnie. Często przybiera dosyć mocne formy i jest z tego względu trudny do opanowania. U męskiej części społeczności najczęściej wykwity pojawiają się na twarzy, ale także na plecach oraz na klatce piersiowej. Nie tylko wpływa na wygląd zewnętrzny, ale również odbiera pewność siebie i obniża samoocenę. Skutkiem tego jest złe samopoczucie i przygnębienie z powodu uporczywego problemu.

Skąd u mężczyzn bierze się trądzik?

Przyczyn może być wiele. Często jednak jedną z głównych są właśnie hormony. Początek zmian skórnych zaczyna się podczas dojrzewania. Głównie mowa tutaj o androgenach, czyli męskich hormonach płciowych, które produkują gonady. Z powodu ich działania gruczoły łojowe zaczynają zwiększać produkcję łoju, które następnie zatykają pory, a to prowadzi do licznych infekcji i pryszczy.

Testosteron powodem trądziku

nonacne

To hormon należący do grupy androgenów, który jest jednym z najbardziej aktywnych. Właśnie on odpowiada za pobudzanie gruczołów łojowych i nadprodukcję sebum. Kiedy pory zostają zaczopowane, liczne zaskórniki i ropne krostki w wyniku bakterii w nich zgromadzonych zaczynają otulać całą twarz i inne partie skórne na ciele. W wielu badaniach jednoznacznie potwierdzono, że trądzik jest powodowany testosteronem. Ciężko jednak dokładnie wyjaśnić cały proces działania androgenów, w tym zatem i testosteronu na komórki ludzkiego ciała. Mimo wszystko jest to główna przyczyna pojawiania się trądziku.

Jak poznać, że to testosteron powoduje trądzik?

Zwiększona ilość testosteronu przyczynia się ponadto do niszczenia mieszków włosowych, co również powoduje zwiększenie aktywności gruczołów łojowych powodujących trądzik. Niekiedy rezultatem takich zmian może być także wypadanie włosów. Mężczyźni zaczynają powoli łysieć. Najpierw pojawiają się zakola, później włosów jest wyraźnie coraz mniej, a one same są znacznie cieńsze i delikatniejsze. Może dziwić fakt, że paradoksalnie właśnie wtedy mocniejszy i bardziej gęsty zarost zaczyna pojawiać się na twarzy oraz na pozostałych częściach ciała. Wtedy właśnie istnieje ryzyko, iż to właśnie zmiany hormonalne powodują wspomniany wyżej stan. Najlepiej osobiście udać się do lekarza i poprosić o zestaw bada, które będą mogły wykluczyć lub potwierdzić przyczynę pojawiającego się na twarzy trądziku. Jest to jedyny sposób, by dowiedzieć się, co dolega mężczyźnie, a także wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże usunąć trądzik i ustabilizować hormony.

Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...

6 KOMENTARZE

  1. Istnieje wyraźna korelacja między wysokimi poziomami testosteronu i wypryskami trądziku. Testosteron zwiększy produkcję sebum. Kiedy to nastąpi w ciele, pory zatykają się ze zbyt dużej ilości oleju łojoweg. To spowoduje, że trądzik zacznie się rozmnażać na obszarach dotkniętych chorobą. Istnieją sposoby, aby poziomy testosteronu można było przywrócić do normalnego poziomu. Jeśli poziom testosteronu utrzyma się na normalnym poziomie, rozproszenie trądziku zatrzyma się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ