Dlaczego pryszcze pojawiają się w upale i jak się ich pozbyć?

0
zmiany skórne

Nikt nie lubi, kiedy przychodzi lato i pragnie się wystawić więcej ciała na słoneczne promienie, a zamiast tego trzeba schować się przed widokiem innych, ponieważ już po niedługim opalaniu na naszym ciele zaczyna pojawiać się szpecący trądzik. Objawy nasilają się, kiedy dodatkowo zaczynamy dotykać swojej twarzy, ponieważ właśnie w ten sposób przyczyniamy się do szybszego rozprzestrzeniania się bakterii, które z kolei powodują stan zapalny naszej skóry. Trądzik pojawia się już nie tylko u nastolatków w wieku dojrzewania, ale także i u starszych osób, nawet i w 40. roku życia. Nie można go już zatem nazwać młodzieńczym. Trądzik staje się powszechny i pospolity. Dlaczego akurat latem nabiera on największej siły?

Co powoduje trądzik?

To nie jest tak, że tylko słońce przyczynia się do powstawania trądziku. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli jesteśmy narażeni na ogromny stres, do tego przyczyniają się pewne niekontrolowane zmiany hormonalne oraz zła dieta, to także trądzik pojawi się na naszej twarzy. Możemy być po prostu podatni na takie zmiany.

Kolejnym powodem należy nazwać nadmierną produkcję łoju, sebum, który zatyka pory, a z tego powodu dochodzi do rozwoju bakterii w takich miejscach, które z kolei infekują dalszą część skóry.

Jaki wpływ na pojawienie się trądziku ma upał?

nonacne

To już zjawisko potwierdzone naukowo. O ile do tej pory twierdzono, że słońce pomaga w leczeniu zmian skórnych, ponieważ doprowadza do wysuszenia skóry, tak jednak okazuje się, że nawet takie zmiany mogą być tylko chwilowe i pozorne. Po nich zazwyczaj objawy zaostrzały się, a to powodowało ogólne niezrozumienie problemu.

Właśnie dlatego najpierw w okresie letnim dochodzi do pewnej poprawy w obrębie tych zmian, później jednak z powodu nieodpowiedniej wilgotności powietrza oraz zbyt wysokiej temperatury objawy nasilają się.

Promienie UV szkodzą. Nie bez powodu trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, a skórę smarować kremami z filtrami. Jak się okazuje, aż u 20% ludzi zmiany skórne zaostrzają się, kiedy tylko zostają oni poddani promieniowaniu.

Słońce trądziku nie wyleczy

Mit o tym, że słońce leczy trądzik, należy jak najszybciej obalić. Być może i chwilowo doprowadza do wyeliminowania stanów zapalnych, ale już po dłuższej ekspozycji ciała na słońcu dochodzi do wysuszenia skóry. To jednak tylko błędne koło. Wtedy bowiem dochodzi do zwiększenia aktywności porów, w których łój zaczyna być produkowany ze zwiększoną siłą. Pory znowu są zatkane, a bakterie rozwijają się, czego skutkiem jest trądzik.

Kiedy nagle skóra staje się za sucha, wtedy zaczyna potrzebować niemalże natychmiastowego nawilżenia. Gruczoły łojowe zwiększają swoją aktywność i po intensywnym opalaniu latem już we wrześniu, czy na początku października na naszej twarzy, plecach, klatce piersiowej, a nawet pośladkach trądzik opanowuje każdą wolną przestrzeń na skórze.

Co pomoże na trądzik?

Takich zmian nie można nie zauważać. Trzeba działać, by trądzik nie przemienił się w gorsze stany zapalne i infekcje skóry. Najlepiej będzie nieustannie stosować dermokosmetyki, a także odpowiednie środki przeciwtrądzikowe. W wyborze tych najlepszych z pewnością pomoże specjalista, którym jest dermatolog.

Rating: 1.0/5. From 2 votes.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ