Czy warto wyciskać pryszcze?

0
pryszcze

Z pryszczami borykają się przede wszystkim nastolatki, jednak nie jest to jedyna grupa, która próbuje zlikwidować problem skórny. Pojawiające się w strefie T pryszcze mogą mieć całą gamę przyczyn, a w każdym z wypadków postępowanie ze skórą będzie wyglądało nieco inaczej. Wyciskać pryszcze czy nie?

Dlaczego zalecane jest niewyciskanie pryszczy?

Zazwyczaj spotykamy się ze zdaniem, że pryszczy nie należy wyciskać. W porządku, ale co dalej? Mamy pozostać z nieestetyczną ropną główką na twarzy? Otóż nie do końca.
Sama idea pozostawienia pryszcza na twarzy, plecach, czy w innym miejscu ma za zadanie ograniczyć rozognianie powstałego stanu zapalnego. Niejednokrotnie staramy się wydłubać ze skóry coś, co jeszcze tkwi głęboko. W rezultacie zamiast usunąć niedoskonałość, borykamy się kilka kolejnych dni z powiększającym się zaczerwienieniem i jeszcze większym ropieniem.
Nie zaleca się wyciskania pryszczy także ze względów higienicznych – nader często zdarza się nam dotykać twarzy brudnymi rękami, a po samym zakończeniu wyciskania nie dokonywać dezynfekcji. W rezultacie naruszamy tkankę i otwieramy drogę dla bakterii. Nie ma się czemu dziwić, że kilka godzin później, w miejscu starego problemu powstaje nowy – jeszcze większy.
Kolejną kwestią jest fakt, iż często wyciskając pryszcza, nie usuwamy z niego całej zawartości. Pozostała wewnątrz ropa powoduje namnażanie bakterii i powiększanie problemu, a niejednokrotnie także „rozsiewanie” niedoskonałości po twarzy.
Końcowym efektem nieumiejętnego wyciskania pryszczy będą także nieestetyczne przebarwienia i blizny, które bardzo ciężko jest usunąć z delikatnej cery. Czy to znaczy, że w ogóle nie możemy mechanicznie pozbywać się niedoskonałości? Nie, ale należy robić to umiejętnie!

Zanim wyciśniesz pryszcze

pryszczeNa początku postaraj się zlokalizować problem swojej skóry. Jeśli pryszcz pojawia się raz na jakiś czas i jest wynikiem chwilowego wahania hormonów, nieodpowiedniego oczyszczenia skóry bądź niezdrowego jedzenia – bez większych problemów możesz poczekać aż wyrośnie i go usunąć.
Prawdziwy problem z wyciskaniem pojawia się wtedy, gdy pryszcze są wynikiem trądziku i jest ich naprawdę dużo. Wtedy samo wyciskanie niejednokrotnie pogarsza sprawę, sprawiając że skóra staje się jeszcze bardziej zaczerwieniona, a my musimy borykać się z jeszcze większą ilością niedoskonałości. W przypadku zmian trądzikowych niezbędne jest zastosowanie maści, a czasem także antybiotyków doustnych, które złagodzą stany zapalne. Dopiero wtedy możemy myśleć o ewentualnym wyciskaniu pryszczy.
Sprawę podobnie powinniśmy potraktować w przypadku sporadycznych niedoskonałości. Zanim zaczniemy myśleć o wyciskaniu, warto zastosować miejscowe maści wysuszające, maść cynkową bądź substancje antybakteryjne we wczesnej fazie rozwoju pryszcza, co może pozwolić na cofnięcie się powstałej zmiany skórnej.

Jak poprawnie wycisnąć pryszcza?

nonacne

Jeśli zaobserwowana niedoskonałość jest już gotowa na wyciśnięcie – ma żółtą/białą główkę znajdującą się na powierzchni skóry, a samo zaczerwienienie zdaje się ustępować wytworzonemu „wulkanowi” – pryszcz nadaje się do wyciśnięcia. Jedynie pozostawienie go przez jakiś czas i pozwolenie na dojrzenie pozwoli Ci usunąć całą zawartość niedoskonałości bez uszkadzania tkanki wokół niej.
Przed samym wyciskaniem należy zdezynfekować skórę (nada się do tego tonik antybakteryjny, spirytus salicylowy), a następnie usunąć pryszcza przez ściśnięcie (najlepiej przez wacik, gazik jałowy bądź papier), starając się nie wbijać paznokci w skórę. W bardziej uporczywych miejscach konieczne może okazać się przebicie naskórka, co można uczynić zdezynfekowaną igłą. Po tym, jak z pryszcza zaczyna wyciekać krew bądź przezroczysta ciesz, należy przemyć miejsce spirytusem salicylowym bądź specjalnym środkiem odkażającym.
W przypadku zaskórników i mniejszych problemów skórnych, warto przed rozpoczęciem wyciskania wykonać tak zwaną parówkę co otworzy pory i zmiękczy skórę minimalizując jej ewentualne uszkodzenia (nachylić twarz nad ciepłą wodą /wziąć gorącą kąpiel/nałożyć na kilka minut na twarz gorący kompres) i dopiero wtedy przystąpić do wyciskania. Z otwartych porów łatwiej wydobędziemy zalegający naskórek i łój. Przed takim zabiegiem warto też wykonać delikatny peeling, otwierający drogę do porów.
W przypadku usuwania głębiej położonych niedoskonałości przydatne może okazać się wykorzystanie tak zwanej łyżeczki unny.

Czy warto wyciskać pryszcze?

Reasumując – pryszcze warto wyciskać tylko i wyłącznie wtedy, gdy weźmiemy się za to porządnie. Dłubanie w swojej twarzy palcami pełnymi bakterii, a także wyciskanie niedoskonałości za wszelką cenę przyniesie jedynie pogorszenie sytuacji.
Wyciskać niedoskonałości powinniśmy wtedy, gdy bez większego problemu będziemy w stanie usunąć ich zawartość przy pomocy ściśnięcia. W przypadku problemów z oczyszczeniem skóry, warto wybrać się do kosmetyczki, która zachowa zarówno higieniczne standardy, jak i zadba o dokładne usunięcie całej zawartości pryszcza.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ