Czy może wystąpić trądzik i wysypka ze względu na stres?

0
trądzik na czole

Żyjąc w czasach rozwiniętej cywilizacji i technologii nie sposób zapomnieć również o skutkach tego stanu, mianowicie objawiających się sporym stresem w życiu codziennym. Jest to bowiem zjawisko, które może motywować, częściej jednak ze względu na jego nasilenie prowadzi do destrukcyjnego postępowania, myślenia, a co gorsza – odbija się również na naszym zdrowiu.

Jak to się objawia?

Najczęściej trądzikiem na twarzy, który powstaje z powodu zwiększonego wydzielania łoju. Powstały łój jest jednak zdecydowanie gęstszy od tego, który zazwyczaj jest produkowany. Skutkiem powstania takie substancji jest jej niecałkowite odprowadzenie na zewnątrz. Zatkane pory po czasie tworzą zaskórniki, które stanowią o nieestetycznym wyglądzie twarzy.

Jak widać, stres może mieć bardzo wiele wspólnego ze stanem skóry. Okazuje się bowiem, że u osób obarczonych nerwicą, czy częstszym kontaktem z sytuacjami stresującymi bardziej objawia się ta dolegliwość. Dlaczego? Ponieważ takie osoby mocniej się pocą, pot natomiast nasila spadek wydajności porów. Jaki jest tego efekt?

nonacne

Mianowicie łój jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Im więcej ich na naszej twarzy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dodatkowych wykwitów skórnych, wysypki, a nawet zapalenia. Są to poważne problemy, których efektem może być nawet łańcuszek niewielkich i drobnych blizn na całe życie. Pojedyncza blizna być może nie jest jeszcze aż tak piorunująca. Jeżeli jednak na niewielkiej i delikatnej powierzchni twarzy pojawi się ich kilkanaście – może stanowić to spory problem wizualny dla danej osoby.

Stres odbija się na Twojej twarzy

O tym jednak nie trzeba Cię już przekonywać. Jeżeli w Twoim ciele panuje podwyższony i utrzymujący się przez dłuższy czas poziom stresu, organizm uwalnia do krwi kortyzol. Ta substancja w małej dawce działa pobudzająco i motywująco. W większych ilościach osłabia organizm i jego układ immunologiczny. Taki stan wykorzystują grzyby i bakterie, które pomnażają swoją liczebność i przyczyniają się znacznie do powstania nowych zmian w formie trądziku oraz wysypki.

Pamiętaj zatem! Jeżeli:

  • w Twoim życiu wciąż brakuje Ci czasu na relaks,
  • wciąż intensywnie myślisz o swojej pracy i obowiązkach, nawet przed snem,
  • nie potrafisz usiedzieć w miejscu, pocisz się, często korzystasz z antyperspirantu,
  • jesteś zmęczony, czujesz, że brakuje Ci regeneracji,

Prawdopodobnie jesteś obarczony dużym stresem, który z kolei przekłada się na Twoje problemy z cerą.

trądzik w powiększeniu

Czy korzystać z pomocy psychologicznej w leczeniu trądziku?

Dzisiaj już nie powinno nikogo dziwić, że powiązanie zmian skórnych z leczeniem psychoterapeutycznym to standardowa metoda uskuteczniająca eliminację wspomnianych, zmian wpływających na estetykę i dobre samopoczucie.

Wbrew pozorom układ nerwowy ma bardzo wiele wspólnego z cerą. Jeżeli jego prawidłowe funkcjonowanie z powodu stresu zostanie nadszarpnięte, odbija się to właśnie na skórze. W momencie gwałtownego napadu stresu skóra zaczyna się czerwienić, nawet swędzieć i piec. Tak dzieje się chociażby w przypadku osób z chorobą łuszczycy, czy atopowego zapalenia skóry.

Jeżeli więc czujesz, że trądzik lub wysypka, która się u Ciebie pojawiła, może być efektem nadmiernego w Twoim życiu stresu, nie trać ani minuty! Jak najszybciej rozpocznij leczenie dermatologiczne i poświęć sobie więcej czasu na relaks i odpoczynek.

No votes yet.
Please wait...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ